Google

RankBrain’i nedir ve SEO için neden önemlidir?

Google’ın RankBrain’ini duydunuz mu? İşte neden arama motoru optimizasyonu için dikkate almanız gerekir .

RankBrain nedir?

Ayrıntıların çoğu (Google’ın operasyonlarının çoğu gibi) gizlilikle gizlenir. Ancak 2015 yılında ortaya çıktığı için daha fazla bilgi ortaya çıktı .

Temel olarak, yapay bir zeka makinesi öğrenme programı. Kendini öğretir ve öğrenmelerini arama sonuçlarına uygular.

İlk olarak 2013’te ( bildiğimiz kadarıyla) Google’ın daha önce hiç sormadıkları sorguların% 15’ini yanıtlamak için çözümler aradığı sırada ortaya çıktı . İnsanların ne aradığını yorumlamak için, kelimeler arasındaki bağlantıları anlamak için makine öğrenimini kullanmaya başlar.

RankBrain'i nedir ve SEO için neden önemlidir?
RankBrain’i nedir ve SEO için neden önemlidir?

Arama sonuçları üzerinde ne gibi etkileri var?

Tam olarak bilmememize rağmen, Google bunun üçüncü en önemli sıralama faktörü (içerik ve bağlantıların arkasında) olduğunu söyledi . 2016’dan itibaren tüm aramalarda kullanıyorlar. Muhtemelen iki ana şey yapıyor:

1. Tam kelimeleri eşleştirmek yerine sorgunun amacını yorumlama

Önceden tam eşlemeli anahtar kelimeler en üstte görünürken, RankBrain gerçekte ne demek istediğimizi öğrendiğinden, tam anahtar kelimeyle eşleşmek daha az önemli hale geliyor.

Örneğin, bir filmin adını ararken, Google’ın filmi izlemekle ilgilenmek yerine filmi izlemekle ilgilendiğini (belki de önceki arama davranışından) etkilediği için, filmle ilgili bilgilerin üstünde yakındaki gösterim süreleri gösterilir. hakkında.

Başka bir örnek, “Bir maraton nasıl çalıştırılır” arama terimidir. En iyi sonuçların hiçbiri, “Bir maraton nasıl çalıştırılır” terimiyle tam olarak eşleşmez. Bunun yerine, tüm sonuçlar sizin niyetiniz olarak ne yorumladıkları – maraton için nasıl eğitileceği hakkında bilgi gösterir .

2. İnsanların en yararlı buldukları sonuçları öğrenme ve bunu tekrar arama sonuçlarına uygulama

RankBrain’in bir arama terimi için hangi sonuçların başarılı ve hangilerinin duds olduğunu öğrenmesi de olasıdır. Bu, bir sonucun yüksek hemen çıkma oranına ve sitede geçirilen düşük süreye sahip olması durumunda, sıralamanın altına düşülebileceği anlamına gelir.

RankBrain'i nedir ve SEO için neden önemlidir?
RankBrain’i nedir ve SEO için neden önemlidir?

Ne yapmalıyız?

İnsanlar için yazılmış değerli içerikler oluşturmaya devam edin.

Google, sorgunun genel anlamını yorumlamayı öğrendiğinden, anahtar kelimelerdeki farklı varyasyonları hedeflemek için düzinelerce sayfa oluşturmaya daha az ihtiyaç vardır. Bunun yerine, aynı amaçtaki tüm aramaları hedefleyen gerçekten iyi bir sayfa oluşturabilirsiniz.

İçeriğin mükemmel olması gerekiyor, böylece insanlar hemen ayrılmıyor, sizi sıralamada düşüyor.

Anahtar kelime araştırmasına devam et

Bazı SEO analistleri , RankBrain‘in farklı alanlar için neyin önemli olduğunu da öğrendiğini ve bu nedenle konuya bağlı olarak farklı sıralama faktörleri uygulayabileceğini önerdi. Bu nedenle, Google’ın hedef konunuz için neye öncelik verebileceğini anlamak için anahtar kelime araştırması yapmak daha da önemlidir. Örneğin, bazı sonuçlar tazelik üzerinde daha büyük bir ağırlığa sahip olabilir (doğal afetler hakkında bilgi gibi), diğer konular için (belki referans gönderileri) gelen bağlantılar hala önemli bir metrik olacaktır.

Etiketler
Devamını Oku

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı