Google

Anahtar kelimeler nedir ve neden önemlidir?

Basitçe söylemek gerekirse, anahtar kelimeler veya anahtar sözcükler, insanların arama motorlarında aradıklarını vardır. Bir işletme olarak, kullanıcılar ürünleriniz veya hizmetlerinizle alakalı anahtar kelimeleri veya kelime öbeklerini aradığında arama motorlarında yer almak istediğiniz için önemlidir.

Sonuçların en üstünde olma şansına sahip olmak için, bu kelimeleri ve kelime öbeklerini web sitenize eklemeniz gerekir. Örneğin, küçük işletmelerde uzmanlaşmış bir muhasebeciyseniz, bu arama sonuçlarında görünmeye başlamak için web sitenizde “Küçük işletme muhasebecisi” (veya benzeri) kelimelerinin bulunması gerekir.

Kulağa basit gelebilir, ama bu sadece bir başlangıç. Bağlantı sayısından web sitenizin hızına ve güvenliğine kadar ne kadar yüksek görüneceğinizi etkileyen birçok faktör vardır . Ancak , doğru kelimeleri ve kelime öbeklerini içeren sayfalar ve içerik oluşturmak , başlamak için harika bir yerdir. 

Anahtar kelimeler nedir ve neden önemlidir?
Anahtar kelimeler nedir ve neden önemlidir?

Anahtar kelimeler nasıl bulunur?

“Küçük işletme muhasebecisi” gibi bazı anahtar kelimeler açıktır. Ancak, herkesin aynı fikre sahip olacağı için sıralaması en zor olan anahtar kelimeler, bu yüzden çok sayıda rekabet olacak!

Bu nedenle, “uzun kuyruk anahtar kelimeleri” olarak adlandırılanları bulmak da yararlıdır. Bunlar, daha az sıklıkta aranabilen, ancak çok daha belirgin olan anahtar kelimelerdir. Örneğin, bu küçük işletmeler KDV’ye nasıl kaydolacağınız hakkında bilgi veya KDV MOSS’un nasıl çalıştığı gibi daha spesifik sorular arıyor olabilir. Bu tür anahtar kelimeleri bulmak ve bunların çevresinde yüksek kaliteli, yararlı içerik oluşturmak, daha geniş ve daha rekabetçi anahtar kelimeler arayabilecek aynı kişiler tarafından da bulunmanıza yardımcı olabilir.

Ne yazık ki bu anahtar kelimeleri bulmanın kolay bir yolu yok, bunları ortaya çıkarmak için biraz araştırma yapmanız gerekecek. İşte size yardımcı olabilecek birkaç araç…

Anahtar kelimeler nedir ve neden önemlidir?
Anahtar kelimeler nedir ve neden önemlidir?

Google Anahtar Kelime Planlayıcı
Google Anahtar Kelime Planlayıcı , aramanızın başında daha geniş anahtar kelimeler bulmanıza yardımcı olabilir. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler için daha az yararlıdır, ancak düşünmediğiniz alternatif kelimeleri ve kelime öbeklerini bulmanıza yardımcı olabilir. Örneğin, işletmeler “küçük işletme muhasebecisi” aramanın yanı sıra, genellikle aşina oldukları muhasebe yazılımını kullanan muhasebecileri arar, bu nedenle “adaçayı muhasebecisi” veya “xero muhasebecisi” de hedeflemek için iyi geniş terimler olabilir.

Google otomatik öneri
Geniş anahtar kelimelerinizi aldıktan sonra, daha ayrıntılı sorular bulmak için Google otomatik öneri’yi kullanabilirsiniz. Sadece Google’a arama terimleri yazarak, daha fazla belirgin terim almak için tıklamaya devam edebileceğiniz ilgili aramalar için öneriler görürsünüz.

Moz anahtar kelime
Önerisi Moz’dan bu araca bir arama terimi yazın ve 1000 öneri alın!

Anahtar kelimeler nasıl kullanılır?

Bir anahtar kelime listeniz olduğunda, bunları içeriğinize dahil etmenin zamanı gelmiştir. İçeriğinize anahtar kelimeler eklemenize gerek yoktur, bunun yerine her bir terim çevresinde yararlı içerik oluşturmaya odaklanın. Geçmişte, belirli sayıda kez hedeflediğiniz ifadeyi tam olarak eklemeniz gerektiğini okumuş olabilirsiniz, ancak şimdi arama motorları çok daha zekidir. Eşanlamlıları anlayabilir ve tam eşleşmesi olmayan, ancak aranan terim etrafında birçok alakalı bilgi içeren makaleleri tanıtabilirler.

Etiketler
Devamını Oku

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı