Diğer Platfomlarİnternet

Corona Virüs İle Savaşmak İçin Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

Corona virüse yakalanmamak için en başta bağışıklık sistemini güçlü tutmak gerekmektedir. Bağışıklık sistemi hastalıklara karşı vücudu koruyan bir kalkan vazifesi görmektedir. Bu virüse cephe almak için ikincil önemli adım ise temizliktir. Hijyen kurallarına dikkat edip bunu günlük rutin haline getirirsek virüs savar bir önlem almış oluruz.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek kişinin yaşam tarzı ile ilintilidir. İnsan zararlı alışkanlıklardan uzak durup dengeli ve yeterli beslenirse vücudu hasta eden mikroorganizmalarla baş etmiş olur. Corona virüse karşı bağışıklık sistemini güçlendirmede tüketilmesi gereken gıdalar nelerdir şöyle sıralayabiliriz:

 

Bağışıklık Sistemini Harekete Geçirmek İçin 8 Etkili Yöntem

 

1) 4 Besin Grubunu Dengeli Bir Şekilde Tüketin

Bağışıklığı güçlendirip mikroplarla mücadele etmek için ilk olarak dengeli ve yeterli beslenmek şarrtır. Besinler 4 ana gruba ayrılırlar. Bunların içerisinde sebze ve meyve grubu, et grubu, süt ve süt ürünleri, tahıl grubu yer alır. Bu 4 temel besin grubundan tüketmek enfeksiyonlara yakalanmayı önlemektedir. Özellikle lif açısından zengin beslenmeli ve bağırsak sistemimize yararlı olan bakterileri tüketip vücudumuzdaki probiyotik dengesini kontrol altına almalıyız. Bu görevi üstlenmede en yararlı besinler sarımsak, soğan, turpgiller, avokado, nar gibi yüksek antioksidan içerikli besinlerdir. Probiyotik sayısını artırmak için de turşu, kefir, yoğurt, sirke gibi fermente ürünler tüketilmelidir.

 

2) Protein Açısından Zengin Beslenin

Vücuttaki antikor seviyesi protein alımıyla doğru orantılı olarak işler. Bu sebeple protein bakımından başrolde olan et, tavuk, balık, hindi, süt ürünleri, bakliyatlar, yumurta tüketilmesi önemli protein grubu arasında yer alır.

 

3) Karbonhidrat ve Şekerden Uzak Durun

Karbonhidrat ve şeker tüketimi bağışıklık sistemini olumsuz yönde etkilemektedir. Corona Virüs İle Savaşmak İçin Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir? dersek eğer şu şekilde; Kompleks karbonhidratlar yerine tahıl açısından yüksek tam buğday ekmeği, kepekli ekmek, çavdarlı ekmek tüketilmelidir. Ayrıca sofra şekerinden kesinlikle uzak durulmalıdır.

Corona Virüs İle Savaşmak İçin Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?
Corona Virüs İle Savaşmak İçin Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

 

4) Zerdeçal Bağışıklığı Sistemini Yükselten Maddeler İçerir

Zerdeçalın içeriğinde bulunan kurkumin maddesinin sindirim problemlerine iyi gelip mideyi rahatlattığı bilinmektedir. Bununla birlikte zerdeçal bağışıklık sistemini güçlendirmede de oldukça etkili bir baharattır. Zerdeçalı çorbalarınıza katabilir ya da bal ile karıştırıp yiyebilirsiniz.

 

5) Haftada 3 Kez Balık Yiyin

Balık Omega 3 yağ asitlerini içeren en güçlü besindir. Haftada 3 porsiyon balık tüketmek bağışıklık sistemi açısından son derece faydalıdır. Balığın yanında beslenme rutinimize semizotu ve ceviz gibi besinleri de katmamız gereklidir.

 

6) En Az 2 Litre Su İçin

Vücuttaki toksinleri ve zararlı maddeleri atmak için bol bol su içmek gerekir. Günde en az 2 litre su tüketimi hem vücudu temizler hem de metabolizmayı canlandırmada aktif rol oynar. Su tüketimine ek olarak vücudumuza yararı olan ayran, soda ve ev yapımı şekersiz hoşaf da tüketebilirsiniz.

 

Diğer bilgiler için tıklayınız.

Etiketler
Devamını Oku

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı